Kırşehir sembolünün yanına astronomi parkı yapılıyor

.imgtaa {display: block;position: relative; } .imgtaa img{display: block;} .imgtaa span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtesh {display: block;position: relative; } .imgtesh img{display: block;} .imgtesh span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 40px;height: 35px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/esh.png’) no-repeat; } .imgta {display: block;position: relative; } .imgta img{display: block;} .imgta span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtd {display: block;position: relative; } .imgtd img{display: block;} .imgtd span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 46px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/d.png’) no-repeat; } .imgti {display: block;position: relative; } .imgti img{display: block;} .imgti span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 51px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/i.png’) no-repeat; } .imgtr {display: block;position: relative; } .imgtr img{display: block;} .imgtr span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 99px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/r.png’) no-repeat; }

Selçuklular tarafından 1272 seneninde yapılan ve tek asama rasathane olarak kullanılan Cacabey Medresesi, Kırşehir’in simgesi haline gelmeye başladı.

“ÖĞRENCİLERE TIP VE ASTRONOMİ DERSİ VERİLDİ”

Medresenin Kırşehir’in Bilinen en mühim sembollerinden birisi olduğunu belirten Kültür ve Turizm Müdür Vekili Eyüp Temur, “1272 seneninde devrin valisi Cacabey tarafından yaptırılan Gök bilim Medresesi ve Rasathane, Galileo, ‘dünya dönüyor’ dediği amaciyla öldürülürken bizim atalarımız 1300’lü senelerde bu alanı rasathane olarak kullanmış burada roket tasarımları yapılmış. Bu mabet 800 senedir Kırşehir’i temsil eden tek mabetten tek tanesi, içinde sekiz değişik derslik var. Öğrencilere tıp ve astronomi üstüne dersler verilmiş” dedi.

Kırşehir sembolünün yanına astronomi parkı yapılıyor

“3 adet ROKET TASARIMI VAR”

800 sene evvel yapılan astronomi çalışmalarıyla dünyanın gelişimine katkı sunduğunu ifade eden Temur, “Mabet’in üstü açık, altında ise tek kuyu var. Bu kuyuda geceleri yıldızların hareketleri incelenmiş ve öğrencilere birimler seklinde okutulmuş. Caminin dışında ise üç adet roket tasarımı var. Roket tasarımları ateşlenmiş ve fırlatılmış şekilde görülürken minaresi rasat kulesi olarak kullanılmış.

Kırşehir sembolünün yanına astronomi parkı yapılıyor

“BİR ZAMANLAR GÖK MEDRESESİ OLARAK KULLANILDI”

O döenmlerde bilim medresesi olduğunu belirten Temur, “O dönemlerde Gök bilim Medresesi olarak burası kullanılmış. 1907 yılından ardindan dönemin medresesi cami olarak kullanılmaya başlanmış. Galileo’nun semanı incelediği 400’üncü senede bizler de Kırşehir’de Gök bilim Medresesinde tek organizasyon yaptık. organizasyon gününde dönemin Valisi, ‘Bu eser başka milletlerde olsa bu eserle gururlanırdı’ demişti. Biz vaziyete Cacabey Medresesinin reklamını net yapamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kırşehir sembolünün yanına astronomi parkı yapılıyor

“SELÇUKLU YAPISINA SAHİP”

Medrese’nin Selçuklu mimarisinin bütün özelliklerini taşıdığını söyleyen Temur, “Selçuklu yapısı olduğu amaciyla dış bölümünde taç kapısı var. Sağ üst köşede elips şeklinde bulunan yapısı ile mevsimlerin alana gelişini sol tarafta ise dünyanın ekvator çizgisi ile ayrıldığını gösteriyor. İçerisinde En’am ve Nahl suresinden ayetler var. Kapı girişlerinde bulunan kadeh figürleri ise otoriteyi temsil etmekte” ifadelerini kullandı. Temur, yapının bitişiğine Kırşehir Belediyesi tarafından astronomi parkı yapıldığını sözlerine ekledi.

Kırşehir sembolünün yanına astronomi parkı yapılıyor

.mte20{ margin-top:-25px; z-index:1; } h6.timg{ float:right; height:25px; line-height: 25px; padding-left:5px; padding-right:5px; opacity:.8; font-size:10px!important; z-index:2; position:relative; background-color:#ebebeb; } .fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-25px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; } .catNw .nwItem h2 a{ width:98%!important; }

Leave a Comment