İstanbul İmar Yönetmeliği yine değişti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yılbaşında çıkardığı İmar Yönetmeliği 2. sefer değişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yönetmeliğe eklediği madde ile parsel ayırma, birleştirme ve parsel sınırı düzenlemesi ile alakalı kısıtlamalardan bakanlığı muaf tuttu.

Dört aylık tek çalışma neticesi hazırlanan 76 maddelik İstanbul İmar Yönetmeliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 12 ocakta 2018 tarihinde onay edildi. İstanbul İmar Yönetmeliği 1 Şubat 2018 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayına sunuldu. Bakanlık yönetmelikteki evvel farklığı  Mart 2018’de yaptı. Bakanlığın talebi doğrultusunda Tamamiyle gömülü durumdaki bodrum katların merdiven boşluğu bırakılarak dükkan olarak kullanılmasını sağlayan madde iptal edilmişti.

KAMU ALANLARI YÖNETMELİĞE TABİ DEĞİL

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yönetmelikteki 2. farklık talebi de İBB Meclisi’ne iletildi. bu erken İBB Meclisi’nde oya sunulması beklenen farklık ile bakanlık kendine hususi düzen etme yaptı. Yönetmeliğe “Bakanlıkça halk alanlarında veyahut halk hizmet ve tesislerinin gerçekleştirilmesi emeliyle yapılacak veyahut ahenk gösteren görülecek ifraz (ayırma), tevhit (birleştirme) ve parsel sınırı düzeltme işlemleri bu yönetmelikteki ifraz ve tevhit şartlarına elbet değildir” maddesi eklendi.

ASANSÖR ŞARTINA DÜZENLEME

Bakanlığın talebi üstüne asansörler ile alakalı düzen etme de  yapıldı. Kat adedi üç var olan binalarda asansör yeri bırakılması, dört ve dahada çok var olan binalarda ise asansör tesisi zorunluğundan “tek bağımsız bölümlü konutlar” dış tutuldu.

OKUL BAHÇELERİ

İmar Müdürlüğü de yönetmeliğe mektep bahçeleri ile alakalı tek madde ekledi. bunun için göre kamuya ait eğitim yapılarının bahçelerinin dahada elverişli kullanılması emeliyle yapılan mimari çözümlerde en düşük yollar kotunun altında düşülmemesi şartıyla bahçe tesviyesine (düzleme) ait hususlar avan proje ile belirlenecek.

Leave a Comment