Türkiye nüfusunun yarısının uyku sorunu var

.imgtaa {display: block;position: relative; } .imgtaa img{display: block;} .imgtaa span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtesh {display: block;position: relative; } .imgtesh img{display: block;} .imgtesh span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 40px;height: 35px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/esh.png’) no-repeat; } .imgta {display: block;position: relative; } .imgta img{display: block;} .imgta span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtd {display: block;position: relative; } .imgtd img{display: block;} .imgtd span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 46px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/d.png’) no-repeat; } .imgti {display: block;position: relative; } .imgti img{display: block;} .imgti span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 51px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/i.png’) no-repeat; } .imgtr {display: block;position: relative; } .imgtr img{display: block;} .imgtr span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 99px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/r.png’) no-repeat; }

Türk Uyku Tıbbı Derneğince uyku ve uyku bozuklukları ile alakalı tertemiz araştırmalar, tanı ve rehabilitasyon yöntemlerinin değerlendirileceği “19. ulusal Uyku Tıbbı Kongresi” Şişli’de tek otelde başladı.

Dernek başkanı Prof. Dr. Özgen, kongrede uyku alanındaki gelişmelerin fiziki ve hastalıklar bazında tartışılacağını söyledi.

İnsan ömrünün üçte birinin uykuda geçtiğine işaret eden Özgen, uykunun vücudu dinlendirerek bireyi sonrası güne hazır vaziyete getirdiğini, insanı tinsel ve bedensel manada yenilediğini belirtti.

NÜFUSUNUN YARISININ UYKU PROBLEMİ VAR

Uykunun, aş ve içmek benzeri hayat amaciyla İhtiyaç duyulan fiziki tek gereksinim olduğunu ifade eden Özgen, “Nüfusumuzun yarısı uyku rahatsızlığından muzdarip. Uyku bozuklukları vakit içinde işlevsellikte bozulmaya, Bir hayli fiziki ve tinsel hastalığın artışına veyahut rehabilitasyon süreçlerinin aksamasına yollar açıyor. bu yüzden tıbbın her alanında uyku bozukluklarının da dikkate alınması ve değerlendirilmesi nihayet derece önemli.” diye konuştu.

Özgen, uykusuzluk Başka bir deyişle hiç uyumama süresi tek miktar uzadığı vakit bunun insanı ölüme civarindan götürebileceğine dikkati çekti.

Uykunun beynin istirahat ettiği sade tek asama değil, aktif, kompleks ve canli tek asama olduğunu belirten Özgen, “Uyku, insanın, yoksunluğu karşısında en dayanaksız olduğu, kaçınılmaz ve önlenemez biçimde adina konması koşul olan tek durum. Uykunun beynin Bir hayli bölümü tarafından denetim edilen çeşitli uykuya dalış, hafif, derin ve düş uykusu evreleri gece süresince tekrar eder ve her evrenin değişik fonksiyonları vardır. sıhhatli tek uyku ama bütün bu evrelerin yeteri civarindan sürelerde görülmesiyle sağlanabilir.” değerlendirmesini yaptı.

“UYKUSUZLUK, VAR var olan HASTALIKLARI ARTIRIYOR”

Prof. Dr. Özgen, uykusuzluğun bedende var var olan bütün hastalık problemleri tetiklediğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeteri civarindan uyunmadığı ve genetik olarak kodlanmış uykunun alınamadığı vaziyetlerde tek süre ardindan bütün sistemlere ait meseleler alana çıkıyor. Var var olan bütün hastalıkları artırıyor. Tansiyonu varsa, uykusuz kaldığı gecelerden ardindan tansiyonunda menfi manada oynamalar oluyor. Şeker hastalığını tetikliyor. Ağrıları varsa artıyor. Zira o yenilenme sonrası güne hazır olma vaziyeti tamamlanamıyor. Hiçbir hastalığı olmayan insanlarda da bedensel ve zihinsel manada tespit edecek tek müddetten ardindan tek takım bozukluklar alana çıkıyor. Bu, alakasını toparlayamamadan öğrenememeye, vakit içinde yorgunluk, bitkinlik ve halsizlikten trafik kazaları ile iş kazalarına civarindan geniş tek yelpazede insan sağlığını tehdit eden tek durum.”

Kongrede uyku tıbbına ve uykusuzluğun kapı araladığı çeşitli hastalıklara ait bilgilerin, uykuda solunum ve devinim bozuklukları konularında yayımı yapılmış araştırmaların 40 bildiriyle sunulacağını ve 100’e yakın uyku bozukluğunun güncel tanı kriterleri, muayenehane nitelikleri ile rehabilitasyon yöntemlerinin ele alınacağını aktaran Özgen, uyku ile alakalı yasamsal farkındalığın artmasını hedeflediklerini belirtti.

.mte20{ margin-top:-25px; z-index:1; } h6.timg{ float:right; height:25px; line-height: 25px; padding-left:5px; padding-right:5px; opacity:.8; font-size:10px!important; z-index:2; position:relative; background-color:#ebebeb; } .fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-25px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; } .catNw .nwItem h2 a{ width:98%!important; }

Benzer Haberler

Leave a Comment