Kültür - Sanat 

Kültepe Koreli öğrenciler için eğitim merkezi oldu

UNESCO hayat kalıt belli tek süre Listesi’nde bulunan ve binlerce senelik tarihe ev sahipliği yapmış Kültepe, arkeoloji bölümünde okuyan Güney Koreli öğrenciler amaciyla Sanki eğitim yuvası oldu.

KAZI ÇALIŞMALARINA KATILIYORLAR

Ankara Üniversitesi ile Kore Üniversitesi arasında imza adan tek protokolle, Türkiye’nin en mühim kazı alanlarından Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü’nde süre gelen kazı çalışmalarına 2016 yılından bugüne her sene 10 civarında öğrenci cenup Koreli öğrenci katılıyor.

ARKEOLOJİK BİLGİ EDİNİYORLAR

Ülkelerinden binlerce kilometre uzaklıktaki Türkiye’ye gelen Koreli öğrenciler, Kayseri’de bulunan höyükte hemide Anadolu’nun tarihi zenginliklerine şahitlik etmekte ayni vakitte da burada kazandıkları arkeolojik birikimlerini ülkelerine taşıyacak olmanın heyecanını yaşıyor.

Kültepe Koreli öğrenciler amaciyla eğitim merkezi oldu

“BURADA ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM”

Arkeoloji Bölümü 1. derslik öğrencisi Miso Jeong, Kültepe’de arkeolojinin her mertebesini gördüğünü, eleğinden kazısına civarindan her şeyi öğrendiğini söyledi. cenup Kore’deki kazılarda buradaki civarindan varlıklı buluntu, mimari veyahut arkeolojik veriler çıkmadığına dikkati çeken Jeong, “Kore’ye döndüğümde arkadaşlarıma, aileme dostlarıma bunlar ile alakalı bahsedeceğim. aynı zamanda arkeoloji nasıl yapılır, zamani nasıl olur, buluntuların nasıl vakit yüzüne çıkarıldığına değin veriler vereceğim. Kültepe’ye netlikle art dönmek isterim” ifadelerini kullandı.

Kültepe Koreli öğrenciler amaciyla eğitim merkezi oldu

 

Benzer Haberler

Leave a Comment