Uçuş hakkında bilinmesi gerekenler

Günümüzde birçok insan uçakla seyahat ederek mesafenin kısalmasını sağlıyor elbette ancak bir takım uçuş önerilerinin de dikkate alınması ve bazı hususların bilinmesi gerekmektedir. Özellikle ilk kez uçak seyahati gerçekleştirecek yolcuların yolculuk öncesi ve sonrası hakkında bilinmesi gerekenler başlığı altında birçok detaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Öncelikle Ucakbileti alınması gerekmektedir. Birçok havayolu firması tarafından satışa sunulan biletler farklı fiyat seçeneği ile alıcıya çıkmaktadır. Bu nedenle en uygun bilet fiyatını bulmak için karşılaştırmanın yapılması önerilmektedir. Gidilecek yer noktasında hangi firma daha uygun opsiyon tanıyor ise onun tercih edilmesi doğru seçenek olacaktır. Bu işlem internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.İndirimli satışların bulunabilmesi için erken rezervasyon seçeneklerinden yararlanmak mümkündür. Yanı sıra mobil uygulamalar da daha uygun fiyatlı alımların yapılmasında yardımcı olmaktadır. Online bilet al seçenekleri ile dakikalar içerisinde biletleme işlemi yapılabilmektedir. Sonrasında ise tüm bilgiler mail adresine ulaşmaktadır. Kişiler mail adreslerine gelen bilgi mailini kontrol noktasından sonra rahatlıkla kullanabilmektedir. Alım yapılmasının ardından online check-in işleminin yapılması da büyük önem taşımaktadır.

Bir diğer önemli husus bagaj hazırlığıdır. Bilindiği gibi Uçak Firmaları yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde taşınması için belirli ağırlıklarda olmak koşulu ile bagaj taşınmasına izin vermektedir. 15 ile 20 kg ağırlığında yolcu bagajları ücretsiz olarak taşınmaktadır. Ancak üzeri için ek ücret talep edilmektedir. Ayrıca kabin bagajları da en fazla 7 kg olarak taşınabilmektedir. Bu ağırlıklar firmalar tarafından belli değişiklikler gösterebilmektedir. El bagajları da yolculuk için önem taşımaktadır. Özellikle günübirlik seyahatler ve iş gezileri için el bagajları tercih edilmektedir. Bu tür yolculuklar için normal bagaja gerek yoktur. Check-in işlemi oldukça önemli bir aşamadır. Daha detaylı bahsetmek gerektiğinde; biletin alımından koltuk seçimine, kimlik doğrulanmasından biniş kartının verilmesine ve yolcuların bagaj işlemlerine varana kadar pek çok işlemi kapsamaktadır. İşlemlerin yapılabilmesi için uçuştan ortalama 2 saat öncesinde havaalanında olunması gerekmektedir.

Check-in işlemlerinin yapılmasından sonra yolcuların hangi kapıdan bineceği, hangi koltukta oturacağı gibi bilgiler hazır olarak bulunmaktadır. Yolcuların bu süreçte kimlik kartlarını da yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Biniş kapı numaralarına da dikkat edilmesi sureti ile gidilen uçuş noktalarından bagajlar ve eşyalar kontrolden geçmektedir. Güvenlik kontrollerinin sonrasında uçağa binişin beklenmesi gerekmektedir. Zamanı geldiğinde uçak perona yanaşarak yolcuları almaktadır. Koltuğa oturulması ve anonsların dinlenmesi ardından gerekli bagaj yerleştirme işlemleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Yolculuk süresince isteyen yolcular kitap okuyabilir, müzik dinleyebilir ya da uyuyabilir. Bu zaman zarfından kabin memurlarının önerilerine dikkat etmekte fayda vardır. Seyahat sonrasında varış noktasına gelindiğinde kapının açılması beklenmelidir. İniş öncesinde tüm eşyaların alındığından emin olunmalıdır. Sonrasında tüm yolcular sırayla alandan çıkış yapabilmektedir. Bagaj salonuna varan yolcular kendilerine ait olan bagajı alarak havalimanından çıkış gerçekleştirebilmektedir. Özellikle Uçak Haberleri sitesi sayesinde, bu konularda detaylı bilgiler alabiliyorsunuz.

Leave a Comment