Bir zamanlar futbol sahasıydı şimdi çöplük oldu

Datça kaza merkezine 35 kilometre mesafedeki ova Mahallesi’nin Gabellik Mevkii’nde, Büyükşehir Yasası döneminden evvel köy tüzel kişiliğine ait 6 dönümlük alanda, 2002 seneninde gençleri spora özendirmek emeliyle yaptırılan futbol sahasından geriye Yalnızca kati duvar direkleri kaldı. 5 sene futbol oynanan alanın Giderek atıl kalması sonrasında, 2012 seneninde muhtarlık tarafından, tarla olarak kullanılmak üzere Turgay Sönmez (77) ve Ayşe Sönmez (77) çiftine kiralandı. ama alanı kiralayan Turgay Sönmez’in kısa süre ardindan rahatsızlanması hasebiyle alanda rastgele tek mahsul yetiştirilemedi. Turgay Sönmez, 2016 seneninde hayatını yitirdi. İlgisiz var olan alan, mahalleye takriben 50 kilometre mesafede katı atık alanına gitmek istemeyen duyarsız kişilerce çöplüğe dönüştürüldü. Büyükşehir Yasasından ardindan Datça Belediyesi tarafından kiralama işlemine ayni ritimde devam edilen sahada; inşaat molozları, Daha önceki yataklar, yer ve kanepeler, oto lastikleri, pet şişeler benzeri atıklar çöplük oluşturdu. Alanın hali, görenlerin yüreklerini sızlattı.

Çöplüğe dönen arsanın kiracısı Ayşe Sönmez, eşinin hastalığı ve vefatı hasebiyle araziyle ilgilenemediğini söyledi. Sönmez, “İki senede alan çöp döküm yeri olmuş. Belediyeye ani çok sefer şikayetçi oldum, netice alamadım. bendeniz de ısrarcı olmadım. Burada lavanta yetiştiriciliği uygulamak istiyorum. tarım İl Müdürlüğü’ne müracaat ettim” dedi.

MUHTAR SPOR SAHASININ YAPIMINDA ÇALIŞMIŞ

Mahallenin yoksun muhtarlarından 78 yaşında olan İbrahim Günay Demir, futbol sahasının yapımında kendisi çalıştığını, dozerle taban düzenlemesi yaptığını belirterek, “Yıllar ardindan burasını çöplük olarak görmek beni üzdü. Bu vaziyeti onay edemiyorum. Kimse burayla ilgilenmiyor. Ne olacak buranın hali? Çoluk bebek spor yapacaklarına, kahvelerde vakit geçiriyor. Koskoca futbol sahası gitmiş, adina çöp sahası gelmiş” diye konuştu.

Benzer Haberler

Leave a Comment