Marmara İçin Kritik Uyarı: Marmara Depremi Deniz Merkezli Olduğunda Tsunami Tehlikesi Dahi Taşıyabilir

yer bilimi Mühendisleri Odası cenup Marmara Şube Başkanı ve çok yer bilimi Mühendisi Engin Er, 30 Kasım tarihinde alana gelen 4,1 büyüklüğündeki Yalova depreminin, beklenen hatri sayilir büyüklükte Marmara depremi öncesi yetkililer ve vatandaşlar amaciyla ikaz niteliğinde olduğunu söyledi. Er, beklenen Marmara depreminin İtalya’dan dahi hissedilebileceğini vurguladı.

yer bilimi Mühendisleri Odası cenup Marmara Şube Başkanı ve çok yer bilimi Mühendisi Engin Er, 30 Kasım tarihinde alana gelen 4,1 büyüklüğündeki Yalova-Çınarcık merkezli depremin derhal peşinden beklenen depremle alakalı açıklamalarda bulundu. Er, “Yalova’da var olan 4,1 büyüklüğündeki zerzele aslında münferit tek depremdir. ama bu zerzele o bölgedeki faylarda tek deşarj olmaya neden olmamıştır” dedi. zerzele bölgesindeki gerilimin tek başka bölgeye taşındığına dikkat çeken Er, “Bu taşınma tertemiz bölgedeki gerilimi arttırdı. 4,1 büyüklüğündeki tek zerzele hiçbir depremin öncüsü veyahut artçısı değildir, bu depremi tek ikaz niteliğinde düşünmemiz lazım” dedi.

“BÜYÜK DEPREMLER 150 YILLIK PERİYODLARLA TEKRARLANIYOR”

Yapılan çalışmalarda hatri sayilir büyüklükte depremlerin 150 senelik periyotlarda tekrarladığını söyleyen Er, “Bu periyoda göre biz Bursa’da bu erken yarın hatri sayilir büyüklükte tek zerzele bekliyoruz. Yakın zamandaki 4,1 şiddetindeki depremi göz önüne alarak mahalli idareciler titiz ve uyanık olmalıdır. tek yerde kentsel dönüşüm yapıyorsanız, tasarı değişikliğine gidiyorsanız fay hattı sizi engelliyor. Başka hiçbir konuda biz fay hatlarını ciddiye almış değiliz. tek Ocak’ta yürürlüğe girecek var olan tek yönetmelik var. O yönetmelik ne yazık ki ilmi bilgilere ahenk gösteren değil. Yalnızca Amerika’nın Bir takım eyaletlerinde onay edilen, Avrupa’da onay görmeyen zerzele yönetmeliği ülkemizde yürürlüğe girecek. Bu yönetmelik problemlere çözüm olamayacak, tam aksine problemleri dahada da artıracaktır” şeklinde konuştu.

“TSUNAMİ DAHİ OLABİLİR”

Yakın vakitte olması beklenen hatri sayilir büyüklükte Marmara depreminin deniz merkezli olduğunda tsunami tehlikesi dahi taşıdığına dikkat çeken Er, “Eğer beklenen Marmara depremi 7,5 büyüklüğünde olur ve fay tek seferde kırılırsa, bundan bırakın çevre illerin etkilenmesini Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya, Hem de İtalya’ya civarindan bu zerzele hissedilir. bunun benzeri tek depremde tsunami tehlikesi de var. Gevşek, perişan tabana inşa edilmiş evlerde oturan insanların tamamı bu depremden menfi etkilenir” dedi.

“EVİNİZİN ALTINDAN GEÇEN FAYI ÖĞRENİN”

yeralti maden Tetkik ve Arama genel Müdürlüğü’nün müessesesel internet sitesinde yayınlanan haritalar aracılığıyla vatandaşların ev ve arazilerinin altındaki fay hatlarını öğrenebileceğini söyleyen Er, “2006 yılından 2012 seneye civarindan yeralti maden Tetkik ve Arama genel Müdürlüğü’ndeki mühendislerin arazide yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Türkiye’deki yaklasik olarak bütün fay hatları tespit edildi. Bu fay hatlarının aktiviteleri üstüne tek çalışma yapıldı. etkin var olan fay hatlarının hepsi haritada işaretlendi. bütün bunları gösteren MTA’nın tek sayfası var. Bu sayfaya girip ölçeği büyüttüğümüz vakit mahallemizden Başka bir deyişle hanemizin ne civarindan yakınından etkin fay hattı geçtiğini net tek şekilde bu sayfada görebiliyoruz. doğal bunu Yalnızca görmüş olmamız yeteri civarindan değil. Bizim bu bilinçle beraber, tasarılarımızı da revize etmemiz lazım” dedi.

Benzer Haberler

Leave a Comment