Migren ağrılarını ortadan kaldıracak buluş

Dünya sağlık Örgütü’ne (WHO) göre her 7 kişiden 1’inde görülen migren, dünyanın en yaygın üçüncü hastalığı. Yoğun baski neticesi oluşan migren ataklarının oluşmasını engellemeyi planlayan Vagustim cihazı, Türkiye’nin en prestijli yarışmalarından İTÜ Çekirdek Big Bang’de 400 bin TL’lik mükafat kazandı. BAUTTO destekli proje, Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) sağlık Bilimleri Enstitüsü Dr. Öğr. Üyesi Ali Veysel Özden ve BAU Mekatronik ve MBA bölümü mezunu Ali Can Erk tarafından geliştirildi. Cihazla, uzunca vadede migrenle sınırlı kalmayarak uyku bozukluğu, mide-bağırsak problemleri benzeri baski kaynaklı gelişen başka hastalıklara da deva bulunabilecek.

Yapay zeka destekli

Migren tedavisinde kullanılan medikal tek aygıt var olan Vagustim, kulaktaki vagus sinirini elektiriksel olarak uyarmak ve mobil uygulama tarafından Bluetooth aracılığıyla denetim edilmektedir. Beraberinde akıllı bileklik yardımıyla vücuttan tek takım fiziki datalar toplayan mobil uygulama, bu dataları kullanıcı datalarıyla tek araya getirerek kişiye hususi tek rehabilitasyon protokolü sunmaktadır. Bunu ise art tarafta çalışan suni zeka algoritması sağlanmaktadır.
 

“Migren ağrılarının yüzde 70’i baski kaynaklı”
 

Vagustim’in emelinin yoğun baski neticesi gelişen migren ataklarının oluşmasını engellemek olduğunu belirten Ali Can Erk şunları söyledi: “Amerika migren Vakfı’na göre; Migren ataklarının takriben yüzde 70’i baski kaynaklıdır. Zira baski faktörleri, sempatik sinir sistemi aktivitelerini arttırarak otonom sinir sisteminin Balansını bozmaktadır. Vagustim’in amacı, vagus sinirini elektriksel olarak uyararak parasempatik aktiviteleri arttırmak böylelikle otonom sinir sistemini disfonksiyonunu ortadan kaldırarak bununla ilişkili migrenin oluşmasını engellemektedir.”
 

“Milyonlarca migren hastasını sevindirecek”
 

Sertifikasyon sürecinin tamamlanmasıyla seri üretime geçeceklerini belirten Dr. Ali Veysel Özden, “Günümüzün en hatri sayilir büyüklükte sorunlarından biri stres. Çünkü; baski migren dahil bağırsak, mide problemleri, uyku bozuklukları benzeri tek çok rahatsızlığa yollar açmaktadır. Bu hastalıkların ilaçla Rehabilitasyonu semptomatik olup, kökeninde bulunan problemi ortadan kaldıramayabilmektedir. Bizim Vagustim’de amacımız baski faktörlerinin bedende oluşturduğu tesiri ortadan kaldırarak bunla ilişkili problemi ortadan kaldırmaktadır. Migren yeryüzünde tek milyardan çok insanı ilgilendiren tek mesele ve Daha tam Rehabilitasyonu bulunabilmiş değil. Biz Vagustim ile milyonlarca kişinin bu cihazdan yarar görebileceğini öngörüyoruz” dedi.

Benzer Haberler

Leave a Comment