AK Parti Milletvekili, Bugüne Kadar Ülkesine Dönen Suriyeli Sayısını Açıkladı

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Göç ve ahenk asagi Komisyonu Başkanı AK Parti Antalya mebus Atay Uslu, Suriyelilerin yüzde 60-70’inin ülkelerine döneceğini düşündüklerini söyledi.

Uslu, Heykel’deki Valilik Binası’nda yaptığı açıklamada, çeşitli müzakere ve incelemelerde bulunmak üzere şehre geldiklerini belirtti.

“BURADAKİ MODELİN TÜM TÜRKİYE’YE dagilmasi GEREKİYOR”

Bursa’nın göç ve göçmen açısından varlıklı tek kent olduğunu belirten Uslu, “Bursa misal tek ilimiz. varlıklı olduğu civarindan model tek ilimiz. netlikle buradaki modelin bütün Türkiye’ye oradan da bütün dünyaya yayılması gerekiyor. Göçmenleri onay etmiş, ardindan ev sahibi yapmış, ardindan onların kültürel ve ahenk gösteren ücret değerlerinden istifade etmiş ve maksimum katma değere çevirmiş tek ilimiz.” diye konuştu.

Bursa’da 160 bin civarında Suriyeli belli tek süre savunma statüsünde yaşayan sığınmacı olduğunu laf eden Uslu, şunları belirtti:

“BİZ hükümet OLARAK ŞUANDA 3,6 MİLYON SURİYELİYE ev SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ”

“Ayrıca Suriyeliler dışında Bursa’da ikamet desturu ile yaşayan 50 binden çok göçmen bulunmaktadır. Bunlar değişik maksatlar ile gelmişler. Bunların tek bölümü öğrenci, tek bölümü iş adamı, tek bölümü da fabrikalarda teknisyen olarak çalışıyorlar. Bursa tekrar Balkanlardan yoğun tek göç almış. 1950’li senelerde ve 1980-90’lı yıllar arasında Balkanlardan göçmen almış, Zati bu göçmenler Türk soyluydu, onlar bizim parçamızdı ama Bursa’ya geldikten ardindan şehirle bütünleşmişler ve Bursa modelini alana çıkarmışlar. hemide kültürel tek katma kıymet ayni vakitte da ahenk gösteren ücret tek katma kıymet oluşturmuşlar. Buradaki bu misal model ve misal uygulamanın başka ülkelerde olmadığını görüyoruz. şükürler olsun biz hükümet olarak şuanda 3,6 milyon Suriyeliye ev sahipliği, ensarlık yapıyoruz, onların esas ihtiyaçlarını gideriyoruz.”

“200 BİN CİVARINDA SURİYELİ KARDEŞİMİZ DÖNMÜŞ DURUMDA”

Uslu, Suriye’deki dahil savaşa dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Suriye’de filhakika insanların can güvenliği tehlikede. Bugüne civarindan 10 milyon Suriyeli yer değiştirmek zorunda kalmış ve 10 milyon Suriyelinin takriben tek milyonu hayatını kaybetmiş. Çocuk ve kadınlar hayatını kaybediyor. Bu süreçte biz de açık kapı politikası gereği hudutlarımızı açtık ve bu erken Türkiye’nin değişik noktalarında Suriyeliler yaşamaktadır. Bizim nihayet hedefimiz onların kendisinin ayakları üzerinde durmalarını ve üçüncü kişilere neden duymadan yaşamalarını sağlamak ve en nihayetinde de Suriye’de huzur, barış ve güven ortamı sağlandıktan ardindan kendisinin ülkelerine, yuvalarına, mahallelerine dönmelerini sağlamak. Bugüne civarindan da 200 bin civarında Suriyeli kardeşimiz kendisinin ülkesine dönmüş durumda. bu konuyla alakali Bir gün evvel Göç İdaresi İl Müdürlüğünden havadis aldık. Bursa’dan da Suriye’ye dönen Suriyeliler bulunmaktadır.”

“SURİYELİLER EN ÇOK CERABLUS, AFRİN VE EL-BAB’A DÖNÜŞ YAPTI”

Fırat Kalkanı Operasyonu sonrası bölgenin emniyetli vaziyete geldiğini ve art dönüşlerin başladığını aktaran Uslu, “Suriyeliler, en çok Cerablus başta olmak üzere El-Bab, Afrin bölgesine dönüşler yaptı. özellikle Cerablus kisminda asagi yapı hizmetleri ile alakalı ülkemiz de destek verdi. Oradaki okullar açıldı. sağlık ocakları, hastaneler açıldı ve gönüllü tek şekilde 200 bin Suriyeli oraya döndü. Türkiye’den dönen Suriyeli sayısı 200 bin. O bölgedeki insanların tek kısmi da Ürdün ve Lübnan’a değişik coğrafyalara gitmişti. 100 bin civarında Suriyeli de oradan o bölgeye doğru dönüş sağladı.” ifadesini kullandı.

“YÜZDE 60-70’LİK KISMI ÜLKELERİNE DÖNECEK”

Uslu, göç, sığınmacı ve sığınmacı konularında değişik araştırmaların yürütüldüğünü belirterek, “Komisyon olarak da sahada yoğun tek araştırma yapıyoruz ve şunu görüyoruz, hatri sayilir büyüklükte tek bölümü dönecek. Yüzde 60-70’lik bölümü ülkelerine dönecek benzeri gözüküyor. Bizim hedefimiz de nihayetinde bu insanların oraya dönmesi.” dedi.

Bursa’da 400 Suriyeli şirketin olduğunu ve bunların hatri sayilir büyüklükte tek bölümünün vatan dışına mahsul ihraç ettiklerini gördüklerini bildiren Uslu, buradaki Suriyelilerin kent ekonomisine de müspet katkı sağladığını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Leave a Comment