Alanya’nın Rusya Uyruklu Belediye Başkan Adayı Seçim Çalışmalarına Başladı

Antalya’nın Alanya kazasinda bağımsız belediye reis adayı var olan Rus tebaalı Anastasia Petrova Çetinkaya (36), seçenek çalışmalarına başladı. İlçede esnaf ve ev ziyaretlerinde bulunan Çetinkaya, türk mali milletçe ile yerleşik yabancı vatandaşlardan oy istedi. Çetinkaya, “Benim amaciyla bu seçenek Alanya, Alanyalılar ve geleceğimizle ilgili. Partinin veyahut tek görüşün benim amaciyla ehemmiyeti yok” dedi.

ESNAF ZİYARETLERİNDE BULUNDU

seçenek çalışmalarına kazada en çok yerleşik yabancıların ikamet ettiği Mahmutlar Mahallesi’nden başlayan Rus tebaalı Türk yurttaşı Anastasia Petrova Çetinkaya, esnaf ziyaretinde bulundu. Esnafın sıkıntılarını dinleyen Anastasia Petrova Çetinkaya, seçenek sürecinde kendisine destek verilmesini istedi. Ziyaretlerinde üzerinde seçenek sloganı var olan ‘Değişim sende’ yazılı Türk lokumu armağan eden Çetinkaya, ülkemiz aşığı tek yurttaş olduğunu, değişim amaciyla kendisine oy verilmesi gerektiğini anlattı.

DEĞİŞİM İÇİN DESTEK İSTEDİ

Cadde üzerinde hediyelik eşya dükkanı işleten Ali yengi Erdoğan, Petrova Çetinkaya’nın destek çağrısına, “Neden yabancılar aday olmasın? Burada bizim ekmeğimizi paylaşıyorsa, bizimle yaşıyorsa ve milliyetçiyse neden olmasın? Başka söylenecek tek şey yok. asırlar süresince Osmanlı çatısı altında birlikte yaşamışız, şimdi Niçin yaşamayalım? Bizim amaciyla hiçbir mahsuru yok. Bizi seviyorsa, bizimle yaşamaktan zevk alıyorsa bizim amaciyla onurdur. Başarılı olacağına inanıyorum ve destekliyorum” dedi.

Esnaf ziyaretlerinin derhal peşinden ilçedeki yerleşik yaşayan yabancılarla tek kafede buluşan Petrova Çetinkaya, onların da sıkıntılarını ve isteklerini dinledi.

“ÇOK GÜZEL TEPKİLER ALIYORUM”

seçenek çalışmaları ile alakalı bilgi veren Anastasia Petrova Çetinkaya, kaza halkından çok iyi tepkiler aldığını belirterek, “Çok iyi tepkiler alıyorum. İnsanlar destek veriyor. Hepsine teşekkür ediyorum. iyi tek Alanya’mız ve Alanya’mızda iyi tek potansiyel var. Bu potansiyeli kullanmak ve bütün insanlığa bunu göstermek istiyorum. Alanya’nın turizmiyle alakalı çok projemiz var. Haftaya yerleşik yabancılarla toplantı yapacağız. Orada turizmle alakalı projelerimizi anlatacağız. İnsanların sorunlarını dinlemek, öğrenmek istiyoruz” dedi.

“PARTİNİN veyahut BİR GÖRÜŞÜN BENİM İÇİN ÖNEMİ YOK”

Aday olduktan ardindan bütün ülkeden ve vatan dışından kutlama mesajları aldığını aktaran Petrova Çetinkaya, “Beni belediye reis adayı olarak gördüklerinde şaşırıyorlar. bendeniz tekrar herkese teşekkür etmek istiyorum. Zira Türkiye’nin Bir hayli yerinden, Kars’tan Marmaris’ten arayanlar, ileti atanlar oldu. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Alanya amaciyla hep çalıştım bundan ardindan da çalışacağım. Alanya amaciyla bu yola çıktım. Partilerden rastgele tek öneri gelmedi. Benim amaciyla bu seçenek Alanya, Alanyalılar ve geleceğimizle ilgili. Partinin veyahut tek görüşün benim amaciyla ehemmiyeti yok” diye konuştu.

“EŞİMLE GURUR DUYUYORUM”

reis adayı Anastasia Petrova Çetinkaya’nın eşi medya mensubu Ayhan Çetinkaya ise eşiyle gurur duyduğunu belirterek, şöyle dedi:

“İki senedir proje hazırlıyor. tertemiz tek düşünce değil. Geçmişte ülkemiz ve Alanya ile alakalı yasamsal medya üzerinden içerikler hazırlıyor ve binlerce insana ulaşıyordu. Türkiye’nin Yalnızca kültürel ve doğal güzellikleri var olan tek memleket olmadığını aynı zamanda modern tek memleket olduğunu da gösteriyordu. Hem de yasamsal medya üzerinden gelen tepkilerde ‘Türkiye’nin bu civarindan modern olduğunu senden gördük’ diye yazan ve Türkiye’ye tatile gelenler oldu. Rus kökenli olmasının tek ehemmiyeti olduğunu da sanmıyorum. asgari benim civarindan Türk, benim civarindan milliyetçi. Benim civarindan Türkiye’yi seviyor ve bendeniz onun ülkemiz sevdasına da sevdalıyım. İnsanlar Türkiye’ye gelmeden ülkemiz ile alakalı yorum yapıyorlardı. Bu Türkiye’nin siyasi ve genel imajı ile alakalı da iyi tek çalışma oldu. Eşim olmasının yanı sıra tek yurttaş olarak da teşekkür ediyorum.”

ANASTASİA PETROVA ÇETİNKAYA KİMDİR?

1983 seneninde Rusya’nın kuzeyindeki Murmansk şehrinde doğdu. Çeşitli platformlarda Alanya tanıtımına hatri sayilir büyüklükte katkı sağladı. Norveç ve Rusya’da iki üniversite bitirdi. 5 dili akıcı konuşuyor. Oslo Üniversitesi Siyasal veriler Fakültesi mezunu var olan Anastasia Petrova Çetinkaya, asıl mesleği var olan proje ve iş geliştirme uzmanlığının yanı sıra uzunca süre gazetecilik de yaptı.

YABANCI İSTATİSTİKLERİ

ülkemiz İstatistik Kurumu’nun 2017 rakamlarına göre Türkiye’de bulunan 919 bin 61 yerleşik yabancının 14 bin 143’u Alanya’da yaşıyor. İlçede üç bin 115 Alman, iki bin 573 Rus, 962 Irak, 882 İran, 735 Ukrayna asıllı vatandaşlar yaşıyor. Rusya Federasyonu tebaalı yurttaş sayısının 2019 itibariyle üç bini aştığı belirtiliyor. – Antalya

Kaynak: DHA

Leave a Comment