Efsane Futbolcu Hagi, Belhanda’yı Hedef Aldı: Kaç Golü Kaç Asisti Var

Romanya temsilcisi Viitorul’un sahibi ve teknik patronu var olan Daha önceki Galatasaraylı futbolcu Gheorghe Hagi, Süper Lig’de Medipol Başakşehir’i şampiyonluğa yakın gördüğünü söyledi. Antalya’nın Serik kazasina bağlı Belek Turizm Merkezi’nde Viitorul’un kamp yaptığı otelde, medya mensuplarının suallerini Cevaplayan Gheorghe Hagi, sözlerine Türkçe konuşmadığı amaciyla özür dileyerek başladı.

Galatasaray’ın vaziyetini ve Süper Lig’deki şampiyonluk yarışını değerlendiren Hagi, “Fatih (Terim) hoca geldiğinden beri işler adina oturdu. Şampiyon oldular, bu sezon gruplarda ellerinden geleni yaptılar. vakit içinde dahada da düzelir diye düşünüyorum. Bu sezon Başakşehir şampiyonlukta dahada şanslı. Zira başka dört hatri sayilir büyüklükte takım büyük olasılık 2. sıra amaciyla ugras edecek. Başakşehir çok iyi tek gelişme kaydetti. her vakit evvel 4-5 takım arasında yer aldı. dört büyüklere karşı başa baş ugras eden tek takım. Şu anda da zirvede.” ifadelerini kullandı.

Efsane Daha önceki futbolcu, Galatasaray’da 10 numaralı formayı giyen Younes Belhanda’nın performansının sorulması üzerine, şöyle konuştu:

“BELHANDA’NIN KAÇ GOLÜ, KAÇ ASİSTİ VAR”

“Sizler dahada iyi biliyorsunuz. Romanya’nın en iyi 10 numaraları arasında benim Erkek çocuğum var. O da Hagi ve İstanbul’da doğdu. Benimle aynı pozisyonda oynuyor. Onun performansına bakın. Bana şunu söyleyin, Belhanda’nın kaç golü, kaç asisti var? 10 numara benim amaciyla odur. Zira 10 numaranın işi budur. Benim takımımda 10 numara en çok asist yapan, en çok gol atan oyuncudur. Erkek çocuğum Ianis, Romanya’da 23 ıslak altı arasında bu konularda en iyisi.”

Gheorghe Hagi, “Ianis’i ilerleyen senelerde Galatasaray’da görecek miyiz?” sualine ise, “Nerede göreceğinizi bilmiyorum. Yalnızca İstanbul doğumlu olduğunu biliyorum. Onu kim isteyecek, nerede oynayacak bilmiyorum.” Cevabını verdi.

Younes Belhanda

“İKİ MİLYON avro MAAŞ ÖDEYEN TAKIMLAR, KRİZDEN SÖZ EDEMEZ”

Türk futbolundaki mali krizle alakalı Sual üstüne Hagi, kendisinin aynı görüşte olmadığı aktardı.

“Bana göre krizden laf edemeyiz.” diyen Hagi, şunları söyledi:

“Geçmişte çok dahada çok kazanç verilmekteydi, şu anki durum normal. Az parayla çok iş yapabilirsiniz. hatri sayilir büyüklükte takımlar temelden inşaa edilir. Yalnızca iyi oyuncu alarak olmaz. bendeniz krize inanmıyorum. Bana kalırsa bu durum Türk futboluna dahada iyi tek şey getirir. İki milyon avro net aylık ödeyen takımlar, krizden laf edemez. Romanya’da kriz olabilir. Orada çok az kazanç ödüyoruz. Türk futbolunda çok iyi ilerleme görüyorum, inanılmaz şeyler yapıldı. Eskişehirspor’un maçını izledim, muhteşem tek stat ve atmosfer var. Benim kulübümde en çok aylık 5 bin avro ve iyi tek futbol oynuyoruz. Kulübümün bütçesi Türkiye’de tek oyuncunun senelik kazandığı maaştır. bunun benzeri tek takımla Avrupa’ya çıktık, ligde şampiyon olduk.”

Yedek bırakılacak tek yabancı futbolcunun alınmasına karşı olduğunun altını çizen Hagi, “Ben de yabancı tek futbolcuydum ama gittiğim her ülkede oynadım, her vakit evvel 11’e girdim. Getirdiğin yabancının mecburi olarak evvel 11’de oynaması gerek. Hiçbir yabancı oyuncu yedek olmaz. kaideleri bendeniz yapmıyorum, 5-6 yabancı olabilmektedir ama netlikle evvel 11’de oynayıp, ayrım oluşturması gerek. neden bendeniz başka ülkeye gidiyorum? O ülkedekilerden dahada iyi olduğum için. Benim düşüncemde yedek yabancı yok.” şeklinde konuştu.

“10 NUMARALAR BİTMEDİ”

Hagi, futbolda “10 numaralar bitti” görüşüne katılmadığını dile getirdi.

“10 numaralar olmadığına inanmıyorum.” diyen Hagi, “Bizim benzeri oyuncular keşfedilmedi. kendisinin kulübümde en çok yetiştirdiğim oyuncular 10 numaralar. Takımım dört adet 10 numara ile oynuyor. netlikle o vardır ama keşfedilmemiştir veyahut seçilmemiştir. Hakan Çalhanoğlu 10 numara değil mi? Benim amaciyla o tek 10 numara. 10 numarasız çok iyi tek takım olamazsın. Zira 10 numara her vakit ayrım oluşturur. Antrenörün düşünmediği şeyi dahi 10 numara yapar. O vakit taraftarı da tribüne çekersin. en iyi olmak istiyorsanız, 10 numaranızı bulun.” şeklinde görüş belirtti.

“TÜRK TAKIMLARININ BAŞARILI OLMASINI BEKLİYORDUM”

Gheorghe Hagi, Türk takımlarının var imkanlarıyla Avrupa’da dahada başarılı olması gerektiğine inandığını aktardı.

Türkiye’de futbolun çok sevildiğini belirten Rumen teknik adam, “Yıldız oyuncular geliyor ama Ne yazık ki Avrupa’da mühim tek muvaffakiyet yok. Türk takımlarının Avrupa’da dahada başarılı olmalarını bekliyordum. 5-6 ülkeyi kenara bıraktığımızda, bunlardan ardindan Türk takımları gelir. Takımların bütçeleri, oyuncuları ve altyapıları oldukça iyi. Bana göre kazanmak amaciyla her şey var. Benim dahada mühim muvaffakiyet beklentilerim vardı.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: AA

Leave a Comment