Ekonomi 

Antalya’daki Hortum Felaketi, Menüden Patlıcanı Çıkarttı

Antalya’da yaşanan felaket sonrası sebze ve meyve fiyatlarındaki artış restoranlarda aş çeşitlerinin azalmasına neden oldu. Türkiye’nin sebze ve meyve imalat merkezi sayılan Antalya’daki menfi sema koşulları pazarlardan ardindan lokantaları da vurdu. Alınan karar sonrası marketlerde biber ve patlıcanın satılması kısıtlanırken özellikle sebzeli yemeklerde lokantalar çeşidi azalttı. Bir hayli restoranda aş çeşitleri azalırken restoran sahipleri fiyatların artmasını neden gösteriyor. vaziyetten en çok etkilenen, pazarda kilosu 15 liraya çıkan patlıcan olurken, işletmeciler işlerinin azaldığını ve çeşitliliği özlediklerini belirtti.

“PATLICANI ÖZLEMLE BEKLİYORUZ”

Pazardaki fiyatların yüksekliğinden dert yanan işletmeci Ekrem Yalçın, kızartma yapılırken derhal hemen Yalnızca patates kızartıp müşterinin önüne koyduklarını söyledi. Yalçın, “Patlıcan bu erken 16 Lira olmuş. Biber 15, domates 12 Lira olmuş. Soğan ve patates almış başını gidiyor. bu sebeple çok zorluklar çekiyoruz. Müşterimiz patlıcanlı aş istiyor. Ama biz patlıcan alamadığımız amaciyla bu yemekleri yapamıyoruz. çoklukla bizim yemeklerimiz güveç. Güvecin dahil kismina patlıcan atamıyoruz. Artı olarak kızartmada patlıcan olması gerekirken Yalnızca patates kızartıp müşteriye veriyoruz. alıcı de elbet bundan rahatsız ama yapacak tek şey yok. Fiyatlar almış başını gidiyor. Bu şekilde olursa bizim lokantamız ve bütün lokantalar çok güç vaziyette kalır. Patlıcanı özlemle bekliyoruz. Biz ve müşterilerimiz de özledi bunu. Bu lokantamızda da şu anda 10 kişi çalışmakta. ekonomi bu şekilde ayni ritimde devam ederse personeli yarıya düşüreceğiz. Belki de kapatacağız yani. Önceden bu restoranda her biri sıra beklerdi. Ama şu anda ekonomiden dolayı güç durumdayız” ifadelerini kullandı.

“ŞU vakit PATLICAN YEMEĞİ ÇIKARTAMIYORUZ”

Aşçı İsa Ünver ise pazardan lokantalara sebzenin ulaşamamasının sebebini Antalya’da yaşanan afete bağlarken “Şu vakit patlıcan 14-15 Lira seviyesinde. Biber de aynı şekilde. Şu vakit patlıcan yemeği çıkartamıyoruz. dahada evvel musakka filan çıkartıyorduk ama artık Bir hayli çıkartamıyoruz. Yemeğin içinde patlıcan olduğu vakit da ücret kati artacaktır. Antalya’da yaşanan afete bağlıyorlar ama allahın izniyle biz de kısa müddette bu fiyatların düşmesini umut ediyoruz” dedi.

Kaynak: İHA

Leave a Comment