Güncel 

İsrail’in TIPH Kararına AK Parti’den İlk Yanıt: Yeni Bir Saldırı Planlanıyor

İsrail’in, Filistin’in El Halil şehrinde yerleşik çok taraflı rasat gücü El Halil beynelmilel belli tek süre Mevcudiyeti’nin (TIPH) görevini aleyhlerine çalıştığı gerekçesiyle tek taraflı olarak sonlandırdı. İsrail’in bu kararına reaksiyon gösteren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Netenyahu hükümetinin gerekçesi gerçekleri zit surat etme çabasıdır ve TPIH’in işini objektif yaptığını göstermektedir. İsrail’in bu adımı tertemiz saldırganlıkların planlandığını gösteriyor.” dedi.

Ömer Çelik’in resmi Twitter hesabından yaptığı İzah şu şekilde:

“KINANMASI koşul olan YENİ BİR ADIM”

“İsrail, işgal altındaki batı Şeria’nın El Halil sehrindeki beynelmilel belli tek süre Mevcudiyet Gücü’nün (TIPH) görev süresini uzatmama kararı aldı. Bu, hukuksuzlukları örtbas etmek istek eden İsrail’in kınanması koşul olan tertemiz tek adımıdır.”

Ömer Çelik

‘BU İDDİA İNANDIRICI DEĞİL’

“Netenyahu hükümetinin, bu karara neden olarak gösterdiği, TIPH’nin İsrail aleyhine çalıştığı iddiası, kimse amaciyla inandırıcı değildir. Netenyahu hükümetinin gerekçesi gerçekleri zit surat etme çabasıdır ve TIPH’in işini objektif yaptığını göstermektedir.”

‘HESAP VERME SORUMLULUĞUNDAN KAÇMAK’

“İsrail’in beynelmilel hukuka riayet etmekten ve hesap verme sorumluluğundan kaçmak amaciyla bu adımları attığı açıktır. Bu görev gücünü kaldırması, hesap verme sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.”

Netenyahu

‘İSRAİL çağrı ETTİ, VARLIĞI dahada DA GEREKLİ’

“TIPH, El Halil’deki Filistinliler amaciyla güvenlik hissi oluşturmak amaciyla Filistin idaresi ve İsrail’in davetiyle 1997’den bu yana alanda bulunuyordu. Bu gereksinim ortadan kalkmadı. Aksine bunun benzeri tek gücün varlığı dahada da İhtiyaç duyulan vaziyete geldi.”

‘YENİ SALDIRILAR PLANLIYOR’

“İsrail’in bu adımı tertemiz saldırganlıkların planlandığını gösteriyor. bütün dünyayı, El Halil’deki durum ile alakalı dahada titiz olmaya çağırıyoruz.”

Leave a Comment