Ekonomi 

İngiliz Bilim Adamlarının Kanser Hastaları İçin Geliştirdiği İlaç, 6 Ayda Etkisini Gösteriyor

İngiltere’de uzunca müddettir çalışmalar yapan bilim insanları, kanser rehabilitasyonuna cevap vermeyen 150 kişi üzerinde denenen ve kanser hücrelerine sızarak tesirli olması hedeflenen TV adlıilacın Bir hayli hastada müspet cevap verdiğini açıkladı.

Merkezi Londra’da bulunan Kanser Araştırmaları Enstitüsü ile Royal Marsden Kanser Hastanesi uzmanlarının birlikte geliştirdiği TV isimli ilaç, akciğer, rahim (döl yatagi) ağzı, mesane ve yumurtalık dahil toplaminda altı kanser türünde denendi. İngiltere’de tertemiz geliştirilen tek kanser ilacının, hastalığı ilerlemiş kişiler amaciyla umut olabileceği belirtildi. bilim insanları hastalıkları ilaca reaksiyon vermeyen 150 kişi üzerinde denenen “TV” (Tisitumab Vedotin) isimli ilacın, kanser hücrelerine sızarak hücrelere içeriden saldırdığını söyledi. İlacın 6 aya civarindan tesirli olduğu ifade edildi.

MESANE KANSERİ HASTALARININ YÜZDE 27’SİNDE müspet SONUÇ ALINDI

neticeleri Lancet Oncology isimli tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, mesane kanseri hastalarının yüzde 27’si, rahim (döl yatagi) ağzı kanseri hastalarının da yüzde 26’sı tedaviye müspet cevap verdi. aş borusu kanseri ve minik hücreli akciğer kanseri hastalarında bu nispet yüzde 13 oldu. Endometriyal kanserli hastaların yüzde yedisinde tümörün küçüldüğü veyahut büyümesinin durduğu görüldü.

BAĞIRSAK VE PANKREAS KANSERİ DE ÇÖZÜLÜYOR

Şimdi araştırma, bağırsak ve pankreas kanseri hastalarını da kapsayacak şekilde genişletiliyor. Araştırmada, bu ilaca cevap verebilecek hastaları kesinlestirmek emeliyle marker’lar da test ediliyor. Uzmanlara göre, tek antikora iliştirilen TV, doku faktörü isimi verilen reseptörü amaç alıyor. Bir hayli kanser hücrelerinin yüzeyinde çok seviyede doku faktörü bulunuyor. İlacın dahada sonra, girdiği hücreleri parçaladığı belirtiliyor.

BBC

Leave a Comment