Gündem 

Skoda Octavia 60 yaşında!

Octavia; sürüşü, dahil hacmi, dayanıklılığı ve randımanlı motorlarıyla ailelerden, filo şirketlerine civarindan herkesin favorisi olmaya ayni ritimde devam ediyor. aynı zamanda RS modeliyle birlikte toy ve ihtiraslı sürücülerin de tercihi olarak öne çıkıyor.

Latince “sekizinci“ mananına gelen Octavia, İkinci hayat Savaşı’ndan ardindan markanın ürettiği 8. model olmasıyla bu ismi almıştı. Skoda’nın anne fabrikası Mlada Boleslav’da 1959 seneninde banttan inen evvel Octavia, 40 HP güç üreten dört silindirli 1.1 litrelik motora sahip, arkadan itişli tek modeldi. Akıcı ve cazip tasarımının yanı sıra alici tek sürüş karakteriyle zevk toplamıştı. Kısa tek vakit ardindan ise 45 HP üreten Octavia Super’i tanıtan Skoda, 1960 Cenevre oto Fuarı’nda ise sportif 50 hp‘lik Skoda Octavia Touring Sport’u sergiledi. derhal peşinden bu otomobil, yarışlara da katılarak meşhur Monte Carlo Rallisi’nde art arkaya üç sene yengi elde etti. Octavia Combi de, 1960 seneninde tanıtılan modeller arasındaydı ve yenilikçi iki parçalı bagaj kapağıyla çok pratiklik sağlıyordu.

Modern dönemin evvel kuşak Octavia modeli ise, 1992 seneninde tanıtıldı. Octavia’nın başarısı 2. kuşak modelle iyice öne çıkarken, üçüncü kuşak Octavia 2014 yılından bu yana satışa sunuldu. 2017 seneninde Tamamiyle yenilenen var Octavia, 2.5 milyon adetten çok satış elde etti.

Skoda, 1959 yılından bu yana ise 6.5 milyondan Octavia satışı gerçekleşti. Bir hayli pazarda uzunca vakittir satılan Octavia, Mlada Boleslav’ın yanı sıra Çin, Hindistan, Kazakistan ve Cezayir’de üretiliyor.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Leave a Comment