Güncel 

Avrupa’da dolandırıcılıktan aranan Türk’ü, Denizli polisi yakaladı

Denizli güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve örgütlü Suçlarla ugras (KOM) Şubesi ekipleri, beynelmilel etkinlik gösterilen şirket aracılığıyla haksız ahenk gösteren ücret çıkar sağlamak emeliyle kurulan hatali örgütünce nitelikli dolandırıcılık yapıldığının tespit edilmesi üstüne harekât başlattı.

 

DHA’nın haberine göre, zabita ekipleri, Denizli merkezli İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Afyonkarahisar’da harekât düzenledi. Eş zamanlı operasyonlarda 75 kişi, gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda Almanların isim, telefon ve doğum tarihlerinin yazılı olduğu dokümanlar, avro birimiyle yazılı tutarların olduğu faturalar, defterler içinde çok sayıda yabancı memleket banka hesap numaraları ile inşaat ve iletişim şirketleri yerine Almanya adreslerine kesilmiş faturalar ele geçirildi.

‘PARA VE OTOMOBİL KAZANDINIZ’ DİYEREK DOLANDIRMIŞLAR

Soruşturma kapsamında, hatali örgütü azalarının Almanya’da kurdukları çağrı merkezi ile dolandırıcılık yaptıkları tespit edildikten ardindan bu ülkenin hükümeti tarafından şirketin kapatıldığı tespit edildi. Alman hükümetince şirket sahiplerinin ve şirketin banka hesaplarına el koyulduğu da alana çıktı. Kapatılan şirketin Türkiye’deki şubesi var olan çağrı merkezinden Almanya’da yalnız yaşayan yaşlıları arayıp, ‘Türkiye’den kazanç kazandınız’ veyahut ‘Lüks oto kazandınız’ diyerek, bu ikramiyeyi veyahut oto alabilmeleri amaciyla ‘vergi’ isimi altında kazanç isteyerek, dolandırıcılık yaptıkları için çete üyelerinin, bu yolla tek milyon 500 bin euroyu geçen yüklü miktarda kazanç kazandıkları belirlendi. Çete üyelerinin, dolandırıldıkları amaciyla polise şikayetçi var olan Almanları tekrar arayıp, bu sefer de ‘istenmeyen telefonları tedbire cihazı’ isimi altında işe yaramayan elektronik aleti 100 euroya satarak, tek kez dahada dolandırdıkları da alana çıktı.

ALMANLAR, DENİZLİ VE ADANA’DAN DOLANDIRILMIŞ

Soruşturma kapsamında hatali örgütü üyelerinin, kimlik ve iletişim verileri saglamak edilen Almanları Denizli ve Adana’da kurulan çağrı merkezlerinden arayarak, dolandırdıkları da belirlendi.

5 TUTUKLAMA

Polisin 6 şehirde düzen ettiği operasyonlarda gözaltına 75 şüpheliden 57’si, Denizli güvenlik Müdürlüğü’ndeki sorgularının derhal peşinden savcılığın direktifiyle hür bırakıldı. 4’ü kadın 18 kuşkulu ise Bir gün evvel adliyeye derhal sevk edildi. Bu şüphelilerden 5’i, çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, 13’ü de adli denetim şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı.

AVRUPA’DA ARANIYORMUŞ

Tutuklanan kişiler arasında bulunan, hatali örgütünün öncüsü olduğu argüman edilen E.B.’nin, Almanya’da 300 bin kişinin dolandırılmasıyla alakalı Traunstein polisi tarafından hakkındaki gözaltına alınma kararı kapsamında Avrupa’da arandığı öğrenildi.

Leave a Comment