Spor 

Bursasporlu Sakho: Beşiktaş

Bursaspor’un deneyimli golcüsü Diafra Sakho, takim televizyonuna konuştu. Futbol yaşamından, Premier League kariyerine, yeşil beyazlı takımdaki günlerinden istikbal hedeflerine civarindan mühim açıklamalarda bulunan Sakho, hususi hayatına değin de veriler verdi. Sokaklarda futbol ile tanıştığını belirten Senegalli yıldız, futbol ile hakikat manada 16 yaşında tanıştığını söyledi. Sadio Mane, Ismailla Sarr benzeri Bir hayli Senegalli yıldızın çıktığı Generation Foot Akademisi’nde futbol oynadığını belirten Sakho, buradaki 6 ayının derhal peşinden Joel Müller’in kendisini Fransa’daki Metz Kulübü’ne götürdüğünü kaydetti.

“YÖNETİCİLERİM BENDEN ŞÜPHELENİYORDU, O DÖNEMDE BİRÇOK GOL ATTIM”

Metz’e geldiğinde evvel maçını Olimpik Lyon’a karşı Gerland Stadyumu’nda oynadığını söyleyen Sakho, “Gelir gelmez üst seviyede oynamak zordu. O dönemde Pjanic benzeri oyuncular vardı. Avrupa’ya geldiğimde Aralık ayıydı ve çoktan kar yağmaya başlamıştı. Afrika’da sema sıcaklığı her vakit 26-30 derece arasındadır. Çok soğuk tek sema vardı ve adapte olmakta zorluk yaşadım. Yöneticilerim de o dönemde benim İhtiyaç duyulan seviyeye sahip olup olmadığımdan şüpheleniyordu, o dönemde Bir hayli gol attım” dedi.

“GOL ATMAK BENİ CEZBEDİYORDU”

Futbola başlangıcında annesinin kendisine destek verdiğini ama babasının bunun için karşı çıktığını belirten Sakho, “Babam uzunca yollar şoförüydü. tek vakit bana ‘Futbolcuların erkek çocuğu futbolcu olur, şoförlerin erkek çocuğu da şoför olur’ demişti. Babama bunun bunun benzeri olmak zorunda olmadığını göstermek istemiştim. İlk başlarda ortada sahaydım. 2008’de Joel Müller, Senegal’e geldiğinde beni forvette tecrübeye başladı. Zira 6 numarayken de çok gol atıyordum. Gol atmak beni cezbediyordu. Hızlı da olduğum amaciyla farklık yapıp beni forvette oynatmaya başladı” diye konuştu.

“WEST olmamış TEKLİF YAPINCA, KENDİMİ İNGİLTERE’DE BULDUM”

2009 yılının Haziran ayındaki evvel şuurlu kontratıyla birlikte hayatında hep istediği şeyi gerçekleştirdiğini kaydeden Senegalli yıldız, Avrupa’ya alışmasının derhal peşinden 2’nci Lig’de gol kralı da olduğunun altını çizerek, özellikle Metz formasıyla 3’üncü Lig’de başlayıp 1’inci Lig’e civarindan yükselmelerini unutamadığını belirtti. İngiltere’ye geçiş sürecini de laf eden Sakho, “O vakit Fransa 2’nci Ligi’nin en iyi oyuncusuydum ve aynı zamanda 22 golle kulübün de en golcüsüydüm. Marsilya ve Lille benzeri kulüpler beni istedi ama Sahiden öneri yapan tek Bir takım vardı o da Borussia Mönchengladbach. Kulübüm benim amaciyla 5 milyon avro istiyordu, onlar 3.5 milyon avro veriyordu. Benim o anki hayalim Fransa’dan Almanya’ya gitmekti. ama West olmamış United, 5 milyon Euro’luk öneri yaptı ve kendimi İngiltere’de buldum” ifadelerini kullandı.

“ALLARDYCE’A 12 GOL ATARIM DEDİM, KİBİRLİ OLDUĞUMU DÜŞÜNDÜ. 22 MAÇTA 12 GOL ATTIM”

İngiltere’deki kariyerini de laf eden Sakho, “West Ham’a evvel gittiğimde dönemin menajeri Sam Allardyce geldi, ‘Sen 2’nci Lig’de oynuyordun ve bu seviyede hiç oynamadın, takımımıza ne katacağına inanıyorsun’ dedi, bendeniz de ona tek bir Sual sordum; ‘En iyi golcünüzün kaç golü var?’ dedim. O dönemin forveti Kevin Nolan’dı. Bana 8 gol attığını söyledi. Premier League’de 6 gol atmışsanız iyi tek sezon geçirdiğiniz onay edilir. O’na ‘Eğer maçların yarısında oynarsam 12 gol atarım’ dedim. böbürlü olduğumu düşündü. İmzayı attırdı. 22 mücadelede 12 gol attım” şeklinde konuştu. Sakho Ayrı olarak o zamanlar televizyonda izlemeyi düş ettiği takımlara karşı goller kaydettiğini de sözlerine ekledi.

“SLAVEN BILIÇ GERÇEK BİR ANTRENÖR”

Dimitri Payet ile yakın arkadaş olduklarını belirten Sakho, “Slaven Biliç de hakikat tek antrenör. Bir hayli kişi onla birlikte tartıştığımızı düşünüyor ama Biliç ile tek problemim yok ve gelişimimde hatri sayilir büyüklükte tek katkısı oldu. onla birlikte alakalı anımsadığım şey tek antrenörden evvel tek insan olması” Diye konuştu ve aynı zamanda şu vakit Fenerbahçe’de takim formasi giyen Victor Moses ile de yakın olduklarını söyledi. Premier League’in en mühim farkının Tamamiyle medya olduğunu kaydeden Senegalli yıldız, “Fransa, İngiltere ve Türkiye’de oynadım. Oyun seviyesi açısından çok fazla ayrım görmüyorum. Medyanın ve aynı zamanda taraftarın verdiği hatri sayilir büyüklükte tek güç var. Zira İngiltere’de statlar hep dolu. Medyanın İngiliz imajını çok iyi sattığını düşünüyorum. İşin içinde çok fazla kazanç var. hatri sayilir büyüklükte oyuncuları İngiltere’ye çeken şeyin bu olduğunu düşünüyorum. mesele İngiltere’de saat 17.00’de başlayan maçların yayınlanması yasak. Bu şekilde insanları statlara gitmeye zorluyorlar” dedi.

“BURSASPOR KARARIMI çabucak BİR ŞEKİLDE VERDİM”

İngiltere’de dahada çok kalmak istemediğini ve tekrar Fransa’ya dönmek istemesinin derhal peşinden Rennes’e tasima olduğuna işaret eden Sakho, Bursaspor’a geliş zamani amaciyla de, “Rennes’e evvel gittiğimde oyun tarzı bana uymuyordu. Forvetlerin çok kullanılmadığı, kanat oyuncuları ve ortada alana dayalı oyunları vardı. Forvet olarak kati duvar önünde kendimize şans yaratmakta zorlanıyorduk. Başkanla görüştüm, başka tek takıma gitmek istediğimi söyledim. Bursaspor benimle temasa geçtiğinde Stephane Badji’yi aradım. Bana belli tek süre Bursa’dan bahsetti. Samet Aybaba amaciyla bilgi almak amaciyla de Henri Saivet ile görüştüm. Hücuma dönük ortada alana ve forvete önem veren tek oyun oynadıklarını gördüm ve kararımı hızlı tek şekilde verdim” diye konuştu.

“İLK GOLÜMÜN BEŞİKTAŞ’A KARŞI OLMASININ ÖZEL BİR ANLAMI VAR”

Süper Lig’de Bursaspor formasıyla evvel kez Beşiktaş karşısında ter döken ve evvel maçında golle tanışan Sakho, o maça değin de, “Türkiye’de evvel golümün Beşiktaş’a karşı olmasının hususi tek manası var çünkü West Ham’dayken ocakta ayında Beşiktaş’ın başkanıyla tek araya gelmiştik. Benimle ve başka tek oyuncuyla görüşmek istedi. O asama sanırım benimle ilgileniyorlardı. Hem de Bursa’ya geldiğimde dahi Beşiktaş’ın bana karşı alakası vardı ama sakatlığım, belim benzeri konulardan endişeleri vardı. Onlara karşı gol atmak, onlara Daha yaşadığımı kanıtlamanın iyi tek yoluydu. bu sebeple de hususi tek manası oldu” ifadelerini kullandı.

“BENİ TANIMIYORLAR VE GAZETECİLER İSTEDİKLERİNİ YAZIYORLAR”

Bir ara gündemi meşgul eden oto konusuna da açıklık getiren Sakho, “Açıkçası bunda tek anlam göremiyorum. benim düsünceme göre İngiliz medya mensupları şu anda beni özlüyor. tek oto ile alakalı tek konuyu başka yerlere çekerek havadis çıkarmanın faydasını görmüyorum. benim düsünceme göre gazeteleri yeteri civarindan satmıyor o nedenle bundan bahsetme ihtiyacı duydular. Arabam olduğu yerde gayet iyi vaziyette ve insanları rahatsız etmiyor. neden benim arabamla ilgilendiklerini anlamıyorum. İnsanların İngiltere’de benimle alakalı kafasında tek görsel var, beni tanımıyorlar ve medya mensupları istediklerini yazıyorlar” dedi.

“BURSA’DA KALMAK İSTERİM”

‘Bursa’da uzunca yıllar kalmak arzu eder misin?’ sualine ise Sakho, “Taraftarları bende çok seviyorum, dahada Bursa’ya gelmeden bana yasamsal medyadan iletiler atıyorlardı. kimi onlarla iletişime geçiyorum. tek mücadelede iyi oynamazsam ve tek taraftar benim iyi oynamadığımı söylerse bunu anlayabilirim. Burası onların kulübü. bendeniz taraftar ve oyuncu arasında bağlılığı seviyorum. mücadelenin içinde Yalnızca biz yokuz. hemide taraftar, ayni vakitte da oyuncular var. Ne yazık ki bariyerler var, bariyerler olmasaydı gol attıktan ardindan onların arasına atlayabilirim. belli tek süre beklemelerini istiyorum, kalmam ile alakalı çok acele konuşmalarını istemiyorum. Benim de kalma isteğim var. Kalabilmek amaciyla sezonu iyi tek şekilde bitirmem lazım, çok gol atarak bitirmek ve evvel 5’te olmak istiyorum” Cevabını verdi.

Sakho kendisini en çok şaşırtan noktanın ise taraftar olduğunu belirterek, “İlk oynadığım mücadelede çok şaşırmıştım çünkü bu civarindan taraftar beklemiyordum. Stadımız buranın en hatri sayilir büyüklükte statlarından birisi. Stat dolu olduğunda bütün taraftarları oyuncuları yüreklendirirken görmek beni görmek etkilemişti” dedi. Sakho Ayrı olarak her vakit mücadeleden evvel annesini aradığını dile getirdi.

Gürkan DURAL/BURSA,(DHA)

Leave a Comment