Güncel 

Son Ankete Göre, Seçmenin Yüzde 54’ü Ekonomiyi Göz Önünde Bulundurarak Oy Verecek

yasamsal Demokrasi Vakfı (SODEV) tarafından ülkemiz genelinde gerçekleştirilen ve vatandaşların ahenk gösteren ücret vaziyetini ve ahenk gösteren ücret kriz algısının oy tercihlerine tesirinin incelendiği anket sonuçlarına göre seçmenlerin yarısından fazlası, yaklaşan mahalli seçimlerde ahenk gösteren ücret durumların oy tercihinde tesirli olacağını ifade ediyor.

SODEV Başkanı Ertan Aksoy, 7 Mart Perşembe bugünü taksim mahallesi Hill Otel’de gerçekleştirilen toplantıda yaptığı izahta “31 Mart 2019 mahalli Seçimlerinde seçmenlerin yüzde 54,3’ü var ahenk gösteren ücret durumların oy tercihlerinde tesirli olacağını belirtiyor” dedi.

Vakıf tarafından 31 Mart mahalli seçimlerine az tek vakit kala ekonominin vaziyeti ve seçilecek kisi davranışlarına mümkün etkilerine değin yapılan araştırmanın kisa açiklama sonuçlarında ise şu veriler yer alıyor:

AK PARTİ SEÇMENİNİN ÜÇTE BİRİ: EKONOMİK vaziyetim KÖTÜ

var ahenk gösteren ücret durumlarını ‘kötü’ veyahut ‘çok kötü’ olarak tanımlayan muhalefet partileri seçmenlerinin çoğunluğunun yanında, ulusalci devinim Partisi (MHP) seçmeninin yüzde 40.1’lik tek oranı da ahenk gösteren ücret durumlarını ‘kötü’ veyahut ‘çok kötü’ olarak değerlendiriyor. Ayrıca, AK Parti seçmenlerinin takriben 3’te 1’ine eşit düşen yüzde 27.9’luk tek kesimi de ahenk gösteren ücret durumlarını ‘kötü veyahut çok kötü’ olarak nitelendiriyor.

MUHALEFET SEÇMENLERİNİN EKONOMİSİ nihayet tek YILDA dahada DA BOZULDU

Başta Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet milletçe Partisi (CHP) olmak üzere, muhalefet partilerine oy veren seçmenlerin hatri sayilir büyüklükte çoğunluğu, nihayet tek sene içinde ahenk gösteren ücret durumlarının dahada da kötüleştiğini belirtiyor. eş eğilim, ulusalci devinim partisi ve mutluluk Partisi (SP) tabanının üçte ikilik tek oranında da gözleniyor.

Öte yandan, 2014 mahalli seçimlerinde Ak Parti’ye oy vermiş var olan seçmenlerin takriben yarısının da, ahenk gösteren ücret durumlarının nihayet tek sene içinde kötüleştiğini söylüyor.

SEÇMENLERİN YARISINDAN FAZLASI BORÇLANARAK YAŞIYOR

ülkemiz ekonomisinde nihayet tek senede yükselen tek oranda yaşanan ahenk gösteren ücret dalgalanmalar ışığında değerlendirildiğinde, seçmenlerin yarısına yakın tek oranının istikbal ve harcama denkliğine sahip olduğu öğrenilirken, yarısından belli tek süre fazlasının ise geçimini borçlanarak, aile veyahut yakın çevrelerinden yardım alarak, veyahut var birikiminden harcayarak sağlayabildikleri belirtildi. başka seçmenlere göre ‘görece dahada iyi durumda’ olduğunu belirten AK Parti seçmeninde dahi istikbal ile harcama denkliğini sağlayamayanların oranı toplamda yüzde 42’ye ulaştı.

SEÇMENLERİN YARISINDAN FAZLASI KIRMIZI ET ALAMIYOR

Araştırmaya katılanlara “Son tek senede ‘Artık alamıyoruz’ dediğiniz tek şey var mı?” suali yöneltildiğinde ise, yüzde 85 oranında “Evet” yanıtının verildiği görüldü. bunun için ek olarak, “Evet” Cevabını verenlere “Artık neyi alamıyorsunuz?” diye sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 51’i ‘kırmızı et’, yüzde 23’ü ise ‘giyim’ Cevabını verdi.

tekrar araştırmaya katılanlar tarafından, Türkiye’nin en hatri sayilir büyüklükte üç meselesi ‘Ekonomi, İşsizlik ve Eğitim’ olarak belirtildi.

KARARSIZLAR ESKİ AK PARTİ SEÇMENİ

Ayrıca, araştırmada ‘kararsız seçmenlerin’ AK Parti ve CHP’den ardindan 3. hatri sayilir büyüklükte grubu oluşturdukları görüldü. toplaminda kararsız seçmenin yüzde 44’ü ise tek evvelki mahalli seçimlerde AK Parti’ye oy verdiklerini belirtti. bunun için göre, Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti ve ulusalci devinim partisi seçmeni tek arada düşünüldüğünde, kararsız seçmenlerin yüzde 56’sının 2014 mahalli seçimlerinde bu iki partiye oy veren seçmenlerden oluştuğu görülüyor.

Öte yandan, Türkiye’nin en hatri sayilir büyüklükte seçilecek kisi kitlesini oluşturan AK Parti seçmeninin yüzde 69’u tekrar aynı partiye oy vereceğini belirtirken; 2014 mahalli Seçimlerinde AK Parti seçmeninin yüzde 13 kadarı kararsız olduğunu ifade etmiştir.

eş tek analiz ulusalci devinim partisi amaciyla yapıldığında da, 2014’te MHP’ye oy verenlerin ‘Bu sektör seçenek olsa’ CHP’ye ‘AK Parti’den dahada hatri sayilir büyüklükte oranda yöneleceği’ saptandı. “Bu sektör seçenek olsa”, 2014’te kendisinin partisine oy verecek var olan ulusalci devinim partisi seçmenlerinin oranının, cumhuriyet milletçe partisi veyahut AK Parti’ye oy verecek var olan seçilecek kisi oranından dahada az olduğu tespit edildi.

Leave a Comment