Advertorial 

Kıble Yönünü Bulmaya Yarayan Yöntemler

Kıble cihetine doğru namazın kılınması namazın dışındaki şartlarından birisidir. Dolayısıyla kıble yönünün doğru şekilde tespit edilmiş olması pek ehemmiyetlidir. Kıble yönü gibi çalışmalar ile kıble cihetini tespit edebilirsiniz. Kıble yönünüzü belirlemenin birçok yolu vardır. Bunlardan geçmişten günümüze kullanılan ve en geçerli yöntemlerden birisi olarak kabul edilen metodu pusula yardımıyla kıble cihetinin tespit edilmesidir.

Pusula yardımıyla kıble yönünü bulabilmeniz için bulunduğunuz konumun kıble açısını öğrenmeniz icap eder. Öğrendiğiniz bu kıble açısını pusulanın kuzey (N) kısmından saat yönünde bulup onun gösterdiği yöne doğru namazınızı eda edebilirsiniz.

Bir diğer pratik yöntem ise saatin akrep ve yelkovanı vasıtasıyla kıble yönünün tespitidir. Şöyle ki; saatin yüzünü gökyüzüne doğru tutun. Akrebi güneşe doğru tuttuğunuzda akreple 12 arasındaki açının ortası güneyi gösterir. Bunun tersi ise kuzey yönünü göstermektedir. Kıblenin hafif güneydoğuda olduğunu bildiğimize göre kıble yönü kolayca bulunmuş olur.

En güvenilir yöntemlerden birisi de kıble saati uygulamasıdır. Takvimlerdeki kıble saati vaktinde güneşe doğru yüzünü dönen kimse kabe yönüne dönmüş olacağından o yerin kıblesini de öğrenmiş olur.

Son olarak da günümüz internet teknolojisinin kıble yönünü tespitine yarayan google haritaları işimiz bir hayli kolaylaştırmaktadır. İnternetteki google harita uygulamaları ile evinizin, işyerinizin veya bulunduğunuz sokağın üstüne kadar inerek kıble yönü çizgisi ile kıble cihetini bulabiliyorsunuz. Bu şekilde kıble cihetinin bulunabileceği bazı siteleri müşahede etmekteyiz. İnternet üzerinden kıble yönünü bulmak için kurulmuş bulunan www.kiblebulma.com sitesini sizlere tavsiye edebiliriz.

Leave a Comment