Gündem 

Staj sigortası olan kadın doğum borçlanmasıyla emeklilik yaşını öne çekebilir

 Staj sigortasıyla alakalı olarak okurlarımızdan çok yoğun Sual geliyor. Öğrenciliği esnasında staj yaparken verilen sigorta numarasını Daha kullandığını belirten Bir takım okurlarımız, stajdaki sigortanın neden sigorta başlangıcı olarak onay edilmediğini heyecan ediyor. Kimisi de emeklilik yaşını, staj sigorta başlangıcına göre hesaplıyor. Bir takım okurlarımız ise staj dönemleri amaciyla borçlanma hakkı verilmesi gerektiğini savunuyor.

Mevzuatımızda iki tür sigorta bulunuyor. Birincisi, Yalnızca iş kazası ve iş hastalığına karşı savunma sağlayan kısa vadeli sigortalar, ikincisi de yaşlılıkta, malûliyette veyahut vefat seklinde kişinin kendisine veyahut yakınlarına aylık bağlanmasına imkan sağlayan uzunca vadeli sigortalar.

STAJ YAPAN KADINLARA AVANTAJ SAĞLIYOR

Staj sigortası her ne civarindan emeklilikte dikkate alınmasa da staj yapmış kadınlar amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek avantaj sağlıyor. Kadınlar, doğumdan ardindan işsiz kaldıkları süreleri borçlanabiliyorlar. Her tek bebek amaciyla boşta geçen zamanin iki seneye civarindan bölümünü borçlanma hakkı bulunuyor. yasamda var olan üç bebek amaciyla borçlanma yapılabiliyor.

Normalde, doğum borçlanması sadece, sigortalı olarak çalışmaya başladıktan ardindan doğan çocuklar amaciyla yapılabilir. Ancak, yasamsal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) mevzu hakkinda genelgesi, staj yapan kadınlara bu konuyla alakali tek imtiyaz tanıyor. bunun için göre, evvel kez sigortalı olarak çalışmaya başlamadan evvel bebek sahibi var olan kadınlar, öğrencilikleri esnasında staj sigortaları bulunuyorsa, işe başlamadan evvel doğan çocuklar amaciyla de borçlanma yapabiliyor.

Örneğin, 1995’te doğum yapan tek kadın evvel kez sigortalı çalışmaya 1998’de başlamış olsun. Bu kadının 1991 yılındaki öğrenciliği esnasında staj sigortası bulunuyorsa, doğum borçlanması yapabiliyor. Staj sigortası olmayan eş durumdaki kadın ise borçlanma yapamıyor.

6 YILA civarindan BORÇLANMA

Kadınlar, üç çocuğa kadar, her tek bebek amaciyla iki sene süreyle borçlanabiliyor. Böylece, toplaminda 6 seneye civarindan borçlanma yapılabiliyor. Doğum borçlanması yapılabilmesi amaciyla doğumdan ardindan sigortalı olarak çalışmamak veyahut fiyatsız izinli olmak gerekiyor. Çocuk doğduktan ardindan analık izninin bitiminden ardindan çalışmaya süre gelen kadınların borçlanma hakkı bulunmuyor.

Doğum borçlanması hakkından sigortalı olarak çalışan bütün kadınlar yararlanabiliyor. İşçi, görevli veyahut BAĞ-KUR’a elbet kadınlar doğum borçlanması yapabilir.

EMEKLİLİK YAŞINI ÖNE ÇEKEBİLİR

Sigortalı olarak işe girdikten ardindan doğan çocuklar amaciyla yapılan doğum borçlanması emeklilik yaşını etkilemez. Altı senelik borçlanma yapılmış olsa dahi bu Yalnızca prim vakit sayısını artırır.

Ancak, öğrenciliği esnasında staj yapmış kadınlar, öğrencilik tarihleri ile evvel kez sigortalı olarak çalışmaya başladıkları tarih arasında doğan çocukları amaciyla borçlanma yaptıklarında prim vakit sayısını artırmanın yanı sıra, emeklilik yaşını da öne çekme şansına sahip bulunuyor.

Çünkü, staj sigortasından dolayı doğum borçlanması yapan kadının sigorta başlangıç tarihi, borçlanma süresi civarindan öne çekiliyor. Emeklilikte kimi tek hergün sigorta farkının tek sene evvel çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli olma hakkı tanıdığını unutmamak lazım.

Örneğin, 24 Mayıs 1999 tarihinde evvel kez sigortalı olarak çalışmaya başlayan tek kadın, 1995 seneninde doğan çocuğu amaciyla normalde borçlanamaz. İşe başlama tarihi itibarıyla da emeklilikte 56 yaşına elbet olur.

Ancak, aynı kadının 1990 yılındaki öğrenciliği esnasında staj sigortası bulunuyorsa, 1995’te doğan çocuğu amaciyla iki seneye civarindan süreyle doğum borçlanması yapabilir. Bu kadın Yalnızca tek vakit borçlanma yaptığı halde sigorta başlangıç tarihi 23 Mayıs 1999 tarihine çekilir. Bu vaziyette da emeklilik yaşı 56’dan 55’e düşer.

Örneğimizdeki kadın, staj ile işe başlama tarihi arasında üç bebek dünyaya getirdi ise 6 seneye civarindan borçlanma yapabilir. Bu vaziyette emeklilik yaşını 56’dan 50’ye civarindan çekebilir.

BORÇLANMA MALİYETİ NEDİR?

2019 senesi rakamları üzerinden, doğum borçlanması amaciyla en düşük limitten hergün 27.29 Lira prim ödemek gerekiyor. tek bebek amaciyla iki sene borçlanma vaziyetinde 19 bin 650 lira, üç bebek amaciyla borçlanma yapıldığında ise 58 bin 950 Lira prim ödenir.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİYOR

Doğum borçlanmaları artık e-devlet üzerinden de yapılabiliyor. Sistem, İhtiyaç duyulan veriler girildikten ardindan ne civarindan prim ödenmesi gerektiğini bildiriyor.

 

Leave a Comment