Güncel 

İl il bayram namazı vakitleri: Bayram namazı saat kaçta? İşte 2019 Ramazan bayramı namaz saatleri..

On tek ayın sultanı Ramazan ayının derhal peşinden başlayacak Ramazan bayramı amaciyla namazıyla başlamak istek eden binlerce inanan vatandaşımız heyecanla kendisinin illerindeki bayram namazı saatlerini heyecan ediyor. Ramazan Bayramı amaciyla saatler kala namaza gidecek vatandaşlar saatleri internette araştırmaya başladı. Bayramın en mühim unsurlarından biri var olan bayram namazı sonrasında bayram süresince müslümanlar eş, dost, akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar. İşte 2019 kent il kurban bayramı namazı saatleri, bayram namazı vakitleri…

İL İL BAYRAM NAMAZI VAKİTLERİ

BAYRAM NAMAZI ne türlü KILINIR?

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı namazları ikişer rekâttır ve kılınışları aynıdır.

Bayram namazları cemaatle kılınır. Namaz zamanı girince, ezan ve kamet getirilmeksizin imam-hatip, Ramazan veyahut Kurban bayramı namazına niyet eder. Cemaat de aynı şekilde bayram namazını kılmak üzere var imam-hatibe uymaya niyet eder.

İmam, “Allâhü ekber” diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar. Cemaat de aynı şekilde tekbir getirip ellerini bağlar. İmam ve cemaat içlerinden “Sübhâneke” duasını okur. ardindan İmam ve cemaat, “Allâhü ekber” diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına civarindan kaldırılıp yana bırakılır. ardindan aynı şekilde “Allâhü ekber” diyerek tek tekbir dahada alınır ve eller tekrar yana bırakılır. Üçüncü defa “Allâhü ekber” diyerek tekbir alınır ve bu sefer eller bağlanır. Tekbirler arasında üç kez “sübhanellâhi’l-azîm” diyecek civarindan beklenir. Bundan ardindan cemaat susup bekler. İmam, saklıca eûzü-besmele çeker, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur, ardindan rükû ve secdeler yapılır ve 2. rekâta kalkılır. İkinci rekâtta imam, saklıca besmele çeker, “Fatiha” ve “zamm-ı sûre”yi tekrar sesli olarak okur. derhal peşinden imam ve cemaat, “Allâhü ekber” diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına civarindan kaldırılıp yana bırakılır. Peşinden aynı şekilde “Allâhü ekber” diyerek tek tekbir dahada getirilip eller tekrar yana bırakılır. ardindan aynı şekilde üçüncü tek tekbir dahada alınır ve eller tekrar yana salınır. İlk rekâtta olduğu benzeri 2. rekâtta da tekbirler arasında üç kez “sübhânellahi’l-azîm” diyecek civarindan beklenir. Üçüncü tekbirin akabinde “Allâhü ekber” diyerek rükûa varılır. Tıpkı birinci rekâtta olduğu benzeri rükû ve secdeler tamamlanır. İkinci secdeden ardindan oturulur. “Tahiyyât”, “Salli” “Bârik”, “Rabbenâ âtinâ” ve “Rabbena’ğfirlî” duaları okunur. Sağa ve sola selam verilerek namazdan çıkılır.

Buna göre bayram namazlarının her iki rekâtında, başka namazlara göre ekstradan üçer tekbir getirilmiş olur ki bunlara “zevâid tekbirleri” denir. Bu tekbirleri getirmek vaciptir.

Şafiî mezhebine göre her iki rekâtta da Fatiha sûresinden evvel olmak üzere, birinci rekâtta yedi, 2. rekâtta beş tekbir alınır.

Selam verildikten ardindan İmam-hatip minbere çıkıp tek hutbe okur. Bu hutbe Cuma hutbesinde olduğu benzeri iki kısımdan oluşur. Hutbeye “Allâhu ekber, Allâhu ekber, lâ ilâhe illallâhu vellâhu ekber, Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd” diye tekbir getirilerek başlanır. Cemaat de tekbire katılır.

İmam-hatip, bayram hutbelerinde çoklukla bayramın birleştirici özelliğinden bahseder. İslâm kardeşliği, yardımlaşma benzeri konulara değinir. Ayrıca, Ramazan bayramı hutbesinde, zekât ve sadaka ibadetleri; Kurban bayramı hutbesinde ise Kurban ibadeti ve teşrik tekbirleri ile alakalı veriler verir.

“Teşrik tekbirleri”; Kurban Bayramı arefesinde erken namazından başlayıp bayramın dördüncü bugünü ikindi namazı sonrasına civarindan yirmi üç vakitte farz namazların derhal peşinden kazançlan tekbirlerdir. Bu tekbirler vaciptir.

Teşrik tekbirleri; “Allâhü ekber, Allâhü ekber, lâ ilâhe illallâhu vellahu ekber, Allâhü ekber ve lillahi’l-hamd” cümlelerinden oluşur.

Leave a Comment