Gündem 

Ringe dönüştürülen çatı katına horoz dövüşü! Utanmadan bir de afiş basmışlar

Bursa’da tek adreste horoz dövüş edi yapıldığı istikametindeki ihbar üstüne baskın yapıldı. Baskında hayvan derneği isimi altında açılan tek yerde horoz dövüş edi yapıldığını gören ekipler, 47 kişiye 15 bin Lira karar yazdı.

Olay, ortada Yıldırım kazasi Demetevler Mahallesi’nde alana geldi. tek adreste horoz dövüş edi olduğu istikametinde ihbar alan Yıldırım hatali Önleme ve tahkikat ofis Amirliği (SÖS) ekipleri baskın amaciyla harekete geçti. mevzubahis adrese giden ekipler adresin Kafes ve Kümes Hayvanlarını Yetiştirmeye Teşvik Derneği olduğunu ayrım etti. Ekipler derneğin bulunduğu adresin sahibi olarak görünen Orçun Ü. adli şahsın buranın çatı katını horoz dövüş edi amaciyla tasarladığını ve çok sayıda horozun dönüştürüldüğünü belirledi.

Baskın esnasında horoz dövüştürülen dernekte yapılan aramalarda dövüştürülmek üzere bekleyen 28 horoz olduğu tespit edildi. Horoz sahibi 15 kişiye yönetimsel ve adli kazanç cezası uygulayan ekipler, izlemeye gelen 47 kişiye ise kabahatler kanunundan 15 bin Lira kazanç cezası kesti.

Ekipler horozları muhafaza altına alıp belediyenin veterinerine teslim ederken, horoz dövüş edi amaciyla yer saglamak eden Orçun Ü. ise gözaltına alındı.

Öte yandan, horoz sahiplerinin horoz dövüştürmek amaciyla festival düzen ettiği ve bunun amaciyla afiş hazırladıkları da gözden kaçmadı.

Kaynak: İHA

Leave a Comment