Güncel 

Trump’ın İngiltere temasları başladı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in davetine icabetle başşehir Londra’ya geldi. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Trump ve eşi Melania Trump’ı taşıyan hususi tayyare Stansted Havalimanı’na TSİ 11.00 sıralarında indi.

Trump, üç vakit sürecek Londra ziyareti kapsamında Buckingham Sarayı’nda resmi törenle karşılanacak ve akşam saatlerinde sarayda onuruna aş verilecek. Trump ziyaretinin 2. gününde ise kördüğüme dönen Brexit hasebiyle 7 Haziran’da görevi bırakacağını açıklama eden İngiltere Başbakanı Theresa May ile tek araya gelecek. dahada ardindan müsterek medya toplantısında tek araya istikbal var olan iki lidere, Portsmouth’da Normandiya çıkarmasının 75. senesi yâd törenlerinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da eşlik edecek. Trump, protestoların gölgesinde sürdüreceği temasları kapsamında İngiltere Veliaht Prensi Charles ve eşi ile çay partisinde görüşecek.

TRUMP LONDRA’DA İSTENMİYOR

Trump’ın Buckingham Sarayı’nda onuruna verilecek akşam yemeği ise parlamentonun asagi kanadı Avam Kamarasının Başkanı John Bercow, anne muhalefetteki İşçi Partisi’nin öncüsü Jeremy Corbyn ile Liberal Demokrat Parti öncüsü Vince Cable tarafından boykot edilecek. Trump, siyasilerin boykotunun yanı sıra saray önünde İngilizler tarafından da protesto edilecek. alanda güvenlik tedbirleri üst düzeye çıkarılırken, hükümet başkanlarının ziyaretleri kapsamında gerçekleştirilen at arabasıyla geçit merasimi de boykot ve protestolar hasebiyle Trump’ın güvenliği düşünülerek gerçekleştirilmeyecek. Trump’ın ziyareti hasebiyle Londra’da yollar trafiğe kapatıldı.

Ziyaret, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Trump’ın İngiltere’ye gerçekleştirdiği evvel resmi ziyaret olması itibariyle önem taşıyor.

Kaynak: İHA

Leave a Comment