Güncel 

Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde ‘süresiz nafaka’ detayı… Ömür boyu nafaka devri bitiyor

Avukat Özgecan Sırma, tek çok düzenlemenin bulunduğu yargı reformu Strateji belgesinde, aile hukuku kapsamında bebek teslimi ve çocukla kişisel münasebet kurulması hususunda icra müdürlüğü görevinden çıkarılmasına dikkat çekti.

Avukat Sırma, “Çocukların esya benzeri icra edilmesi nihayet derece yanlış tek uygulamaydı. Bunun düzelmesi en çok o travmayı yaşayan çocukları sevindirecektir. ama boşanmalarda tek başka kanayan yara var olan ‘nafaka’ hâlâ belirsizliğini koruyor. Nafaka hususunda kanun farklığı hazırlıkları olduğunu neden Aile ve yasamsal siyasetler Bakanlığı gerekse hak Bakanlığı nezdinde biliyoruz.” diye konuştu.

Avukat Özgecan Sırma

“TAZYİK HAPSİ ADİL DEĞİL“

Yapılan çalışmalarda tazyik mapusuna yer verilmediğini anımsadan Sırma, insan hakları ve esas özgürlüklerin korunmasına ait sözleşme gereği kişinin borçtan dolayı özgürlüğünden yoksun bırakılamayacağını vurguladı. bu sebeple de yapılan çalışmada eksiklerin mevzubahis olduğuna değinen avukat Sırma şunları iletti “En mühim husus nafakanın takdiri ve müddetsiz olmasının yanında nafakanın ödenmemesi seklinde hükmedilen tazyik hapsidir.

Nafaka borcunun ödeyemeyen kişi hapiste tutulduğu süre süresince nafaka borcu işlemekte ve mağdur kişiler defaatle hapishaneye girmek zorunda kalmaktadır. bu sebeple aciliyetli olarak tazyik hapsi kaldırılmalıdır.Tazyik hapsi adil değildir.“

“ERKEK, yasamsal hükümet DEĞİLDİR… anne adayi İSTİHDAM EDİLMELİ…”

Boşanmış kadının istihdam edilmesi gerektiğini müdafaa eden avukat Özgecan Sırma, istihdam ile boşanmış kişilerin bağının da bitmesiyle kadının toplumda var olan mücadelesi ve özgürlüğünün artakacağını, erkeğin de nafaka mağduriyetlerinin de biteceğini savundu.

Sırma “Erkek, yasamsal hükümet değildir. Kadınların mağdur olmaması, kuvvetli ve hür olması yasamsal devletin gereğini adina getirmesiyle gerçekleşir. Bu bağlamda önerimiz; nitelikli iş eğitimi , İşkur desteği, iş başvurusu sorgulaması ve İzdivaç etme fonu kurulmasıdır.

Boşanmış kadına yasamsal hükümet tarafından sağlanacak bu destekler ile kadın çalışma hayatına katılacak ve boşanmış olduğu erkeğe de Parasal tek bağ ile hayatına ayni ritimde devam etmek zorunda kalmayacaktır. Çocuğuna müddetsiz nafaka ödemek zorunda olmayan erkeğin boşandığı kişi ile müddetsiz tek Parasal bağ ve mapus tehdit-i altında tutulması da onay edilemez.” diye konuştu.

“DÜZENLEME ACİLEN yasama GEÇİRİLMELİ”

Hazırlanan çalışmadaki eksiklerin giderildiğinde, nafaka düzenlemesinin doğru ve acilen yasama geçirilmesi gerektiğini söyleyen avukat Özgecan Sırma, yapılacak düzenlemenin var mağdurları da kapsaması gerektiğini belirtti.

Leave a Comment