Advertorial 

Normal Spor Ayakkabılara Karşı Çocuk Tenis Ayakkabıları

Normal spor ayakkabılar ya da yürüyüş ayakkabıları birçok spor için kullanıma uygun olurken tenis sporunun gerektirdiği hareketlerin son derece farklı olmasından dolayı tenis ayakkabıları da spor ayakkabılardan farklı yapıda olurlar. Çocuk tenis ayakkabısı temel yapısal farklılığı spor ayakkabılara göre daha esnek olasıdır. Ayrıca teniste kullanılan yana koşma hareketleri dolayısıyla ayakkabılar daha destekleyici üretilmektedir. Tenis ayakkabılarında bulunan destekleyici yastıkların işlevleri ise normal spor ayakkabılarda bulunan destekleyici yastıklardan farklıdır. Temel olarak koşmak ya da yürümek için tasarlanmış normal spor ayakkabılarında ki bu yastıklar bu hareketleri desteklemek üzerine koyulmuştur. Oysaki teniste olan parmak ucuna kalkma, yana koşma, ani durma ya da depara kalkma ve sıçrama hareketleri desteklemek için normal spor ayakkabılarında bulunan desteklerden çok daha fazlasına gerek duyulmaktadır.

Normal spor ayakkabılarında zeminden gelen şok dalgaları direk ayak tabanına iletilmektedir. Tenis ayakkabısı tabanlarında kullanılan malzemeler ise zeminden gelebilecek bu şok dalgalarını emmek üzere özel olarak tasarlanmışlardır. Böylelikle ayakların daha rahat etmeleri ve oyun süresince yorulmanın önüne geçilmesi tasarlanmıştır.

Tenis ayakkabılarının taban altlarının yapıları oynanacak sahanın özelliklerine göre değişiklik gösterirken normal spor ayakkabılarda bunun olması imkansızdır. Tenis kortlarının zeminleri birbirinden tamamen farklı özelliktedirler. Bu sebeple tenis ayakkabıların kalbi olan tabanların alt kısımları da farklı özelliklerde tasarlamaktadırlar.

Normal spor ayakkabılar tenis ayakkabıları kadar geniş ve esnek yapıda değildirler. Bu özellikleri de spor yaralanmalarına sebep olabilmektedir. Oysaki tenis ayakkabılarında bulunan esneklik ve genişlik ani hareketler içeren sporun gerekliliklerini yaparken çocuğunuzu sakatlıklardan korumaktadır.

Normal spor ayakkabılarla oynanması halinde geçici sakatlıklar ve kalf kaslarında zedelenmeler görülebilmektedir.

Tenis ayakkabıları fiyatları açısından da normal spor ayakkabılardan daha pahalı değildirler. Seçeceğiniz ayakkabının markasına ve özelliklerine göre değişen fiyatlarla tenis ayakkabısı bulmak mümkündür. Tenis.Market’ten size en uygun tenis ayakkabısını bulabilirsiniz.

Leave a Comment